e-TOLL startuje - Kancelaria Transportowa LegalTruck

e-TOLL startuje

e-TOLL startuje

Ministerstwo Finansów uruchomiło stronę etoll.gov.pl. Strona internetowa ma na celu dostarczenie kompleksowej i bieżącej informacji o nowym systemie e-TOLL. W tej chwili strona posiada obsługę dwóch języków tj. polskiego i angielskiego. Docelowo strona zgodnie z zapowiedziami będzie obsługiwać języki tj. niemiecki, czeski, słowacki, ukraiński, białoruski, litewski i rosyjski.

Tak jak wspominałem w artykule „e-TOLL zastępuje viaTOLL, już od 1 lipca 2021 rokue-TOLL zastępuje viaTOLL”, na stronie znajdziemy między innymi informacje o:

  • zasadach przejścia z viaTOLL do e-TOLL,e-TOLL startuje
  • wysokości stawek,
  • kategoriach pojazdów,
  • sieci dróg płatnych
  • oraz co ciekawe mamy do dyspozycji kalkulator pozwalający obliczyć należną opłatę za przejazd na wyznaczonej przez nas trasie.

Wraz z wdrożeniem systemu e-TOLL zmieniona zostanie technologia wykorzystywana do poboru opłaty elektronicznej – komunikację radiową zastąpi pozycjonowanie satelitarne. Wprowadzony zostanie otwarty model dystrybucji urządzeń wykorzystywanych do naliczenia opłaty – aplikacja mobilna, urządzenia pokładowe i zewnętrzne systemy lokalizacyjne. Na stronie opublikowana jest aktualizowana na bieżąco informacja o zintegrowanych z systemem e-TOLL operatorach OBU/ZSL.

System e-TOLL to głównie obsługa online, na ten moment jednak na stronie serwisu KAS: https://www.gov.pl/web/kas/miejsca-obslugi-klienta w sposób czytelny i przejrzysty znajdziemy informacje o lokalizacjach Miejsc Obsługi Klienta (MOK). Docelowo strona etoll.gov.pl ma być swoistą „skarbnicą wiedzy o systemie”. Tak więc, wszystko wskazuje na to, że informacje te również będą umieszczone na stronie etoll.gov.pl. Już teraz zamieszczono tam informacje o zakresie usług MOK.

Z informacji jakie możemy wyczytać

Po pierwsze, w drugiej połowie maja br. dla użytkowników powinien zostać uruchomiony system: Internetowe Konto Klienta (IKK), w którym będzie można zarejestrować się do nowego systemu. IKK. Konto dla każdego użytkownika e-TOLL, w którym będzie miał on dostęp do wszystkich danych, dokumentów i usług online.

Po drugie i co ważne, uruchomienie systemu e-TOLL zostało zaplanowane na pierwszą połową czerwca br. ale jeszcze przed uruchomieniem KAS planuje wprowadzić możliwość kontaktu poprzez formularz w sprawach związanych z opłatami drogowymi.

Wszystko wskazuje na to, że dotychczasowy system poboru opłat może działać nawet do 30 września 2021 r. Poinformował o tym Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informacji. Fakt ten oznacza, że po pierwsze możemy uniknąć paraliżu związanego z zatrzymaniem ruchu ciężarówek 1 lipca 2021 r. a po drugie, że rząd uwzględnił przynajmniej częściowo uwagi przedstawicieli organizacji przewoźników. Organizacje te podnosiły, iż mają za mało czasu, żeby sprawnie przeprowadzić płynne przejście z systemu viaTOLL na system e-TOLL.

Rozliczanie Czasu Pracy
Rozliczanie Czasu Pracy
image-slider-with-thumbnail3.jpeg
image-slider-with-thumbnail4.jpeg
zapraszamy do naszego
Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Transportu Drogowego

"OSPTD Transportowcy PL"

gdzie posiadamy wiele udogodnień i rozwiązań
dla firm transportowych
image-slider-with-thumbnail5.jpeg
Jako
OSPTD Transportowcy PL

jesteśmy również na Facebook'u
image-slider-with-thumbnail2.jpeg
image-slider-with-thumbnail3.jpeg
image-slider-with-thumbnail4.jpeg
image-slider-with-thumbnail5.jpeg
image-slider-with-thumbnail6.jpeg
previous arrow
next arrow
Legaltruck logo

Kancelaria Transportowa

NIP: 993-067-24-48

KRS: 0000788451

Kontakt

kancelaria@kt-legaltruck.pl
tel.: +48 534 455 155

Ważne linki