Wakacje od ZUS obejmą także transport - Kancelaria Transportowa LegalTruck

Wakacje od ZUS obejmą także transport

Niedawno zawrzało w świecie przedsiębiorców, głównie samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców. Rada Ministrów zatwierdziła rozwiązania i regulacje umożliwiające skorzystanie z tzw. wakacji od ZUS. Jest to zwolnienie z opłacania składek ZUS przysługujące w jednym, wybranym miesiącu w roku. Jednak branża transportowa jest bardzo specyficzna pod kątem wielu rozwiązań prawnych i podatkowych. Dlatego trwały dyskusje czy wakacje od ZUS obejmą również transport. Mamy jednoznaczną odpowiedź.

Wakacje od ZUS- od kiedy?

Każdego roku wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę, o czym regularnie informujemy. Na temat płacy minimalnej w 2024 roku możesz przeczytać tutaj. Wraz z nią wzrasta też średnie wynagrodzenie w gospodarce. A jest to wskaźnik brany pod uwagę przy wyliczaniu obowiązkowej składki ZUS dla przedsiębiorstw. Jednocześnie, jasne jest, że składka ta z roku na rok nieustannie rośnie. Dlatego, tak długo zapowiadane, wakacje od ZUS były bardzo wyczekiwane przez wielu przedsiębiorców. 

Z nowych rozwiązań oferowanych przez rząd będzie można skorzystać jeszcze w tym roku. Projekt ustawy został przyjęty przez rząd 19 marca. Pozostaje jeszcze oczekiwać na publikację w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wejdą w życie po 4 miesiącach od tej publikacji.

Dla kogo wakacje od ZUS?

Jak można się domyślać, rozwiązanie zwalniające z jednej składki ZUS w roku, nie będzie przysługiwało wszystkim. W zamyśle rządzących miała być to pomoc dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców. Dotychczas musieli oni opłacać swoje składki ZUS w pełnej wysokości, nawet będąc na urlopie, który oczywiście należy się każdemu. W efekcie, dotychczas, niezbędne było zabezpieczenie funduszy na składkę przed wybraniem się na urlop. Niektórzy przedsiębiorcy rezygnowali zupełnie z wakacji lub skracali je do minimum aby utrzymać płynność finansową. Wprowadzone właśnie wakacje od ZUS mają zlikwidować tą patologiczną sytuację.

Ale komu będą się należały wakacje od ZUS? Przede wszystkim samozatrudnionym. Ale oprócz tego również przedsiębiorcom prowadzącym mikroprzedsiębiorstwo, czyli zatrudniającym nie więcej niż 9 osób, których roczne przychody nie przekraczają 2 milionów euro. Dodatkowo warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Warto wiedzieć też, że przedsiębiorcy w ramach wakacji od ZUS zyskają możliwość skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe, a także na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Z wakacji od ZUS mogą skorzystać również mikroprzedsiębiorcy i samozatrudnieni z branży transportowej. Nie przewidziano tu żadnych wyjątków czy odrębnego traktowania tej specyficznej gałęzi gospodarki.

Jak będą działały wakacje od ZUS?

Przedsiębiorca będzie mógł samodzielnie wybrać dowolny, jeden miesiąc w ciągu roku kalendarzowym kiedy to skorzysta z przysługującego mu zwolnienia z opłacania składki ZUS. Dobrą wiadomością jest, że w okresie korzystania z ulgi, opłaty na ubezpieczenia społeczne będą finansowane z budżetu państwa, co oznacza, że w przyszłości nie wpłynie to na obniżenie świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Aby skorzystać z tzw. wakacji od ZUS przedsiębiorca będzie musiał złożyć prosty wniosek elektroniczny do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie będzie musiał jednak czekać na żadną decyzję administracyjną. Złożenie wniosku będzie równoznaczne z automatycznym wystawieniem pozytywnej decyzji i możliwością skorzystania z wakacji od ZUS.

Dodatkowo w trakcie tzw. wakacji od ZUS, właściciele firm mogą kontynuować swoją działalność gospodarczą. Mogą także generować przychody oraz wystawiać faktury. Skorzystanie z tej ulgi przyczyni się bezpośrednio do obniżenia kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

 

Rozliczanie Czasu Pracy
Rozliczanie Czasu Pracy
image-slider-with-thumbnail3.jpeg
image-slider-with-thumbnail4.jpeg
zapraszamy do naszego
Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Transportu Drogowego

"OSPTD Transportowcy PL"

gdzie posiadamy wiele udogodnień i rozwiązań
dla firm transportowych
image-slider-with-thumbnail5.jpeg
Jako
OSPTD Transportowcy PL

jesteśmy również na Facebook'u
image-slider-with-thumbnail2.jpeg
image-slider-with-thumbnail3.jpeg
image-slider-with-thumbnail4.jpeg
image-slider-with-thumbnail5.jpeg
image-slider-with-thumbnail6.jpeg
previous arrow
next arrow
Legaltruck logo

Kancelaria Transportowa

NIP: 993-067-24-48

KRS: 0000788451

Kontakt

kancelaria@kt-legaltruck.pl
tel.: +48 534 455 155

Ważne linki