Czy czekają nas zmiany cen za badanie techniczne pojazdu? - Kancelaria Transportowa LegalTruck

Czy czekają nas zmiany cen za badanie techniczne pojazdu?

Od lat nie cichną glosy przedstawicieli Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, którzy coraz bardziej stanowczo domagają się m.in. waloryzacji opłat za badania techniczne pojazdów a także zmian legislacyjnych regulujących tą usługę. Czy jesteśmy świadkami przełomu w tej sprawie, który zaowocuje wzrostem cen za przegląd samochodu i innych pojazdów?

Dyskusja na temat cen badania technicznego pojazdu

Można wnioskować, że w bliższej lub dalszej perspektywie dojdzie do wzrostu cen za badanie techniczne pojazdu. Może o tym świadczyć spotkanie w Ministerstwie Infrastruktury, które odbyło się 10 stycznia tego roku. W spotkaniu brali udział przedstawiciele Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów- Paweł Chmura, Jolanta Źródłowska i Marcin Barankiewicz oraz Wiceminister Infrastruktury Paweł Gancarz. Dyskutowano o sytuacji branży stacji kontroli pojazdów. Jednak najważniejszym tematem były, wysunięte już kilka miesięcy temu, postulaty dotyczące waloryzacji opłat za badania techniczne pojazdów i zmian legislacyjnych je regulujących. Obecnie obowiązujące ceny za badanie techniczne pojazdów zostały ustalone niemal 20 lat temu i przez ten czas pozostawały niezmienne. A jak wiemy, przez te lata różnego rodzaju koszty, także te związane z prowadzeniem działalności czy najmem pomieszczeń dla stacji kontroli pojazdów, znacząco wzrosły.

badanie techniczne pojazdu cenaAktualne ceny za badanie techniczne pojazdu

Przypomnijmy jak obecnie kształtują się ceny za badanie techniczne pojazdów. Za motorower zapłacimy u diagnosty 51 zł, za motocykl- 63 zł. Przeprowadzenie badania technicznego ciągnika rolniczego to koszt  63 zł a przyczepy (do samochodu o DMC 3,5 tony)- 79 zł. Za przegląd samochodu osobowego, samochodu ciężarowego a także autobusu właściciele płacą 98 zł. Najwięcej zapłacić muszą kierowcy posiadający samochód osobowy z LPG i jest to koszt 162 zł. Trzeba przyznać, że przy stale rosnących kosztach wszystkich towarów i usług, ceny za badanie techniczne pojazdu nie są szczególnie wygórowane.

Zdaniem ekspertów podstawowa cena przeglądu na stacji kontroli pojazdów powinna w 2024 roku wynosić 246 zł brutto. Są to jednak tylko spekulacje gdyż nie opublikowano jeszcze żadnych przepisów zmieniających obecny stan prawny.

Ważna interpelacja poselską w sprawie przedsiębiorców z branży stacji kontroli pojazdów

W ostatnim czasie przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury Paweł Gancarz odpowiedział również na interpelację poselską. 15 grudnia 2023 r. poseł Jarosław Wałęsa skierował do ministra interpelacją, w której możemy przeczytać “w ostatnim czasie zwróciło się do mnie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP, które prowadzi działalność doradczą na rzecz stacji kontroli pojazdów. Zwróciło ono uwagę na trudną sytuację stacji kontroli pojazdów oraz ich pracowników. Jednym z głównych problemów, który dotyka przedsiębiorców z powyższej branży jest brak zmiany opłat za przeprowadzane badania techniczne pojazdów. Apelują oni o nowelizację przepisów w zakresie cen określonych w tabeli opłat załącznika nr 1 do rozporządzenia z dnia 29 września 2004 r. (Dz. U. z 2004 r., Nr 223, poz. 2261 z późn. zm.), które nie zmieniały się od niemal 20 lat. Według stowarzyszenia dostosowanie cennika do aktualnie panujących warunków na rynku pozwoli skrócić kolejki oraz wpłynie pozytywnie zarówno na budżety ich przedsiębiorstw, jak i zapewni dodatkowe wpływy do budżetu państwa.” 

badanie techniczne pojazdu jakośćArgumentacja przedstawicieli branży stacji kontroli pojazdów

W dalszej części swojej interpelacji poseł Wałęsa wyjaśnia: “Argumentują oni [przedstawiciele Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP], iż aktualnie panujące realia gospodarcze są zupełnie inne niż w 2004 roku. Przez 19 lat, a zwłaszcza w ostatnich latach, znacząco wzrosły ceny energii elektrycznej, ceny gazu, wody, kanalizacji, wynajmu pomieszczeń, rat kredytowych, zwiększyła się stawka podatku VAT oraz wzrosła płaca minimalna o ponad 2770 złotych. Opłata za przeprowadzenie okresowego badania technicznego samochodu osobowego stanowiła w 2004 roku 11,9% minimalnego wynagrodzenia, dziś jest to zaledwie 2,71%, a w 2024 roku będzie to 2,31%. Wskazują oni także, że nieustannie nakłada się na nich nowe, dodatkowe obowiązki i kolejne czynności kontrolne, co wiąże się z zakupem nowych urządzeń lub ich naprawami. Apelują oni także o wprowadzenie rozwiązania, które obligowałoby właściwego ministra do aktualizowania wysokości opłat za przeprowadzanie badań technicznych pojazdów, określanych w wydawanym przez niego rozporządzeniu.”

Cały tekst interpelacji poselskiej w sprawie przedsiębiorców z branży stacji kontroli pojazdów dostępny jest na stronie internetowej sejmu.

Na zakończenie poseł Wałęsa zadał pytania do Ministerstwa Infrastruktury “Czy Pan Minister planuje podjąć działania w sprawie opisanego powyżej problemu branży stacji kontroli pojazdów? Czy Pan Minister planuje znowelizować cennik opłat obowiązujący na stacjach kontroli pojazdów?”

Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury na interpelację poselską w sprawie przedsiębiorców z branży stacji kontroli pojazdów

Odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury została opublikowana 17 stycznia. Wiceminister Infrastruktury Paweł Gancarz poinformował iż “w Ministerstwie Infrastruktury są prowadzone analizy mające na celu ocenę zasadności rozpoczęcia prac zmierzających do zmiany tabeli opłat za badania techniczne pojazdów, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów (Dz. U. z 2023 r. poz. 1070).”

badanie techniczne pojazduStanowisko ekspertów w sprawie cen za badanie techniczne pojazdu

Biorąc pod uwagę wyliczenia posła Wałęsy dotyczące powiązania ceny za badanie techniczne samochodu z minimalnym wynagrodzeniem kwota ta powinna w 2024 wynosić 505 zł. Jednak realistyczne postulaty właścicieli stacji kontroli pojazdów wnoszą o 246 zł brutto za badanie techniczne samochodu. Liczne źródła, w tym Dziennik Gazeta Prawna, „Dziennik pl” oraz  stacja RMF FM, powołują się na wypowiedź prezesa Zarządu PISKP Marcina Barankiewicza. Przybliża on opinii publicznej, że w czasie spotkania w Ministerstwie Infrastruktury Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów postulowała o podniesienie stawki za pojedyncze badanie do 246 zł. Wiąże się to z zadaniami jakie wykonują stacje kontroli pojazdów w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Według prezesa Barankiewicza wzrost cen jest konieczny aby zadania te mogły być wciąż wypełniane skutecznie.

Z wypowiedzi prezesa Barankiewicza dowiadujemy się również, że według Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów w ustawie – Prawo o ruchu drogowym powinien pojawić się mechanizm corocznej automatycznej waloryzacji wysokości opłat za badania o wskaźnik inflacji za rok poprzedni. Miałoby to zapobiec sytuacji wieloletniego zamrożenia cen, w jakiej znaleźliśmy się obecnie. Przedstawiciele branży stacji kontroli pojazdów mają nadzieje na konstruktywny dialog z resortem. Na ten moment brak jeszcze konkretnych kwot. Możemy się jednak spodziewać, że rok 2024 będzie przełomowy w sprawie cen za badanie techniczne pojazdu.

 

Rozliczanie Czasu Pracy
Rozliczanie Czasu Pracy
image-slider-with-thumbnail3.jpeg
image-slider-with-thumbnail4.jpeg
zapraszamy do naszego
Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Transportu Drogowego

"OSPTD Transportowcy PL"

gdzie posiadamy wiele udogodnień i rozwiązań
dla firm transportowych
image-slider-with-thumbnail5.jpeg
Jako
OSPTD Transportowcy PL

jesteśmy również na Facebook'u
image-slider-with-thumbnail2.jpeg
image-slider-with-thumbnail3.jpeg
image-slider-with-thumbnail4.jpeg
image-slider-with-thumbnail5.jpeg
image-slider-with-thumbnail6.jpeg
previous arrow
next arrow
Legaltruck logo

Kancelaria Transportowa

NIP: 993-067-24-48

KRS: 0000788451

Kontakt

kancelaria@kt-legaltruck.pl
tel.: +48 534 455 155

Ważne linki