Zmiany płacy minimalnej w 2024 roku - Kancelaria Transportowa LegalTruck

Zmiany płacy minimalnej w 2024 roku

Jak co roku, w styczniu, wspominamy o podwyżkach płacy minimalnej. Jednak rok 2024 jest kolejnym z rzędu, w którym z powodu wysokiej inflacji, płaca minimalna zostanie podniesiona dwukrotnie. O jakich kwotach mówimy? A co ważniejsze ile pracownik otrzyma na rękę, a jak zwiększą się koszty pracodawcy. Te wszystkie informacje będzie można znaleźć w poniższym tekście.

Dwukrotna podwyżka płacy minimalnej w 2024 roku

O przyczynach mechanizmu dwukrotnego podnoszenia płacy minimalnej w ciągu jednego roku pisaliśmy już przy okazji wystąpienia tego zjawiska w 2023 roku. Cały artykuł dostępny jest tutaj. W skrócie, należy pamiętać, że minimalne wynagrodzenie za pracę musi zostać podniesione zarówno w styczniu jak i w lipcu w sytuacji gdy w ustawie budżetowej prognozowany wskaźnik inflacji przekracza 5%. I choć inflacja nie galopuje już tak jak w ubiegłym roku to jednak wciąż pozostaje na poziomie przekraczającym 5%. Według danych publikowanych przez GUS wskaźnik inflacji w grudniu 2023 roku wynosił 6,1%. Tym samym minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie, jak co roku, w styczniu, a oprócz tego ponownie w lipcu.

Pierwsza podwyżka płacy minimalnej w 2024 roku

Ze stale rosnącej płacy minimalnej najbardziej cieszą zatrudnieni na najniższej stawce. Daje im to pewność podwyżki wynagrodzenia niezależnie od decyzji pracodawcy. Jest to szczególnie ważne przy stale rosnących kosztach życia. Od 1 stycznia 2024 roku płaca minimalna osiągnie poziom 4 242 zł brutto. Stanowi to więc podwyżkę aż o 642 zł w stosunku do poprzedniego roku. Jednak po opłaceniu wszystkich obowiązkowych składek i podatku da nam to kwotę 3 221,98 zł netto, czyli potocznie mówiąc “na rękę”. Tyle finalnie na swoim koncie zobaczą pracownicy.

Trzeba jednak spojrzeć na sprawę także z perspektywy pracodawcy. Ponieważ 4 242 zł nie jest realnym kosztem jaki ponosi pracodawca na utrzymanie jednego pracownika. Zatrudniający również ma obowiązek opłacenia wszystkich składek za pracownika, niejako ze swojej kieszeni. To powoduje, że po wzroście minimalnego wynagrodzenia od stycznia 2024 roku koszt zatrudnienia pracownika będzie wynosił 5 110,76 zł. W drugim półroczu kwota ta wzrośnie już do 5 180,64 zł.

Drugi wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku

Kolejna podwyżka płacy minimalnej czeka nas już w lipcu 2024 roku. Nie będzie ona jednak aż tak znaczna jak ta styczniowa. Od 1 lipca 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 4 300 zł, czyli zaledwie 58 zł więcej niż płaca obowiązująca w pierwszej połowie roku. Tym samym drugie półrocze zaowocuje tym, że pracownicy zobaczą na swoich kontach kwotę rzędu 3 261,53 zł.

Zmiana minimalnej stawki godzinowej w 2024 roku

Wraz z minimalnym wynagrodzeniem za pracę tzw. na etacie, podwyższeniu ulegną również minimalne stawki godzinowe na innych umowach niż umowa o pracę. I w przypadku tej formy wynagrodzenia również będziemy mieli do czynienia z dwukrotną podwyżka w ciągu najbliższego roku.

Od 1 stycznia 2024 roku minimalna stawka godzinowa będzie wynosiła 27,70 zł brutto. Natomiast od 1 lipca 2024 roku minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy osiągnie poziom 28 zł brutto. Dla studentów, którzy zwolnieni są ze wszelkich składek ZUS a także podatku, stawka brutto i netto będą jednakowe. Podobnie dla osób nieuczących się, które jednak nie skończyły jeszcze 26 roku życia. Pozostali pracownicy będą musieli od wynagrodzenia odliczyć jeszcze obowiązkowe składki ZUS oraz podatek.

 

Rozliczanie Czasu Pracy
Rozliczanie Czasu Pracy
image-slider-with-thumbnail3.jpeg
image-slider-with-thumbnail4.jpeg
zapraszamy do naszego
Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Transportu Drogowego

"OSPTD Transportowcy PL"

gdzie posiadamy wiele udogodnień i rozwiązań
dla firm transportowych
image-slider-with-thumbnail5.jpeg
Jako
OSPTD Transportowcy PL

jesteśmy również na Facebook'u
image-slider-with-thumbnail2.jpeg
image-slider-with-thumbnail3.jpeg
image-slider-with-thumbnail4.jpeg
image-slider-with-thumbnail5.jpeg
image-slider-with-thumbnail6.jpeg
previous arrow
next arrow
Legaltruck logo

Kancelaria Transportowa

NIP: 993-067-24-48

KRS: 0000788451

Kontakt

kancelaria@kt-legaltruck.pl
tel.: +48 534 455 155

Ważne linki