Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku - Kancelaria Transportowa LegalTruck

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku

Co roku jak bumerang wraca temat wynagrodzeń minimalnych na kolejne 12 miesięcy kalendarzowych. Za każdym razem dyskusja na ten temat i ostateczna decyzja budzi sporo kontrowersji ponieważ wpływa nie tylko na wynagrodzenia osób zarabiających najmniej ale również na podstawę obliczania wszelkiego rodzaju składek i wymiaru świadczeń. Przedstawiamy postanowienia dotyczące minimalnego wynagrodzenia na 2023 rok.

Rosnąca płaca minimalna

Podwyżka płacy minimalnej od nowego roku nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Jednak całkowitą nowością były dla Polaków doniesienia o możliwej dwukrotnej podwyżce płacy minimalnej w 2023 roku. Teraz informacje te znalazły potwierdzenie w oficjalnych doniesieniach rządu poprzez oficjalne zatwierdzenie projektu zawierającego dokładne kwoty. Jednak sporym zaskoczeniem okazała się wysokość podwyżki płacy minimalnej.

Doniesienia prasowe o wysokości minimalnego wynagrodzenia na 2023 rok

Pierwotnie do prasy dostały się informacje o tym, że w 2023 roku czeka nas zwiększenie minimalnego wynagrodzenia w styczniu do poziomu 3450 zł, czyli aż o 440 zł. Druga podwyżka miała czekać Polaków w lipcu i miała wynosić w sumie 490 zł w stosunku do roku 2022 a więc doprowadzi płacę minimalną do poziomu 3500 zł. Jednak jeszcze tego samego dnia wyjaśniło się, że doniesienia te były błędne. Rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej zaskakująca.

Głos z rządu na temat minimalnego wynagrodzenia

Premier ogłosił iż jego zdaniem płaca minimalna powinna być jedynie drogowskazem dla pracodawców. Według niego podwyżki minimalnego wynagrodzenia mają za zadanie zmniejszenie nierówności płacowych w Polsce. Uważa bowiem, że najlepsze kraje do życia to te, gdzie nierówności płacowe są najmniejsze. Na koniec zaznaczył, że podnoszenie płacy minimalnej wynika z tego jak rząd ceni pracę Polaków a co za tym idzie, nie chce godzić się na głodowe pensje.

Ostatecznie okazało się, że podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku będzie jeszcze bardziej spektakularna niż pierwotnie zapowiadano. I tak od 1 stycznia 2023 roku płaca minimalna będzie wynosić 3490 zł brutto, czyli około 2700 zł netto. Spowoduje to, że minimalna stawka godzinowa znajdzie się na poziomie 22,80 zł. Natomiast od 1 lipca 2023 roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosić 3600 zł brutto, czyli około 2780 zł netto. To z kolei poskutkuje wzrostem stawki godzinowej do 23,50 zł.

Dlaczego dwukrotna podwyżka płacy minimalnej?

Skąd jednak, nieznana dotychczas, procedura dwukrotnej podwyżki płacy minimalnej? Wynika to wprost z obowiązujących przepisów i jest skutkiem inflacji, która automatycznie nakłada na rządzących taki obowiązek. Inflacja w ostatnich miesiącach stale rośnie i jest najwyższa od lat. Natomiast gdy w ustawie budżetowej prognozowany wskaźnik inflacji przekracza 5%, to minimalne wynagrodzenie krajowe musi zostać podniesione tak w styczniu jak i w lipcu. Daje to jasny sygnał, że inflacja będzie nam towarzyszyć jeszcze w kolejnych miesiącach.

 

Rozliczanie Czasu Pracy
Rozliczanie Czasu Pracy
image-slider-with-thumbnail3.jpeg
image-slider-with-thumbnail4.jpeg
zapraszamy do naszego
Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Transportu Drogowego

"OSPTD Transportowcy PL"

gdzie posiadamy wiele udogodnień i rozwiązań
dla firm transportowych
image-slider-with-thumbnail5.jpeg
Jako
OSPTD Transportowcy PL

jesteśmy również na Facebook'u
image-slider-with-thumbnail2.jpeg
image-slider-with-thumbnail3.jpeg
image-slider-with-thumbnail4.jpeg
image-slider-with-thumbnail5.jpeg
image-slider-with-thumbnail6.jpeg
previous arrow
next arrow
Legaltruck logo

Kancelaria Transportowa

NIP: 993-067-24-48

KRS: 0000788451

Kontakt

kancelaria@kt-legaltruck.pl
tel.: +48 534 455 155

Ważne linki