Odzyskiwanie VAT UE - Kancelaria Transportowa LegalTruck

Odzyskiwanie VAT UE

Odzyskiwanie VAT-u z krajów Unii Europejskiej nie zawsze jest skomplikowane

Nie jest żadną tajemnicą dla przedsiębiorców z branży transportowej, że dokonując zakupów na terytorium UE mają prawo do zwrotu podatku VAT. Podatku zawartego w cenie nabywanego paliwa, opłat za autostrady i innych akcesoriów. Procedurę zwrotu tego podatku regulują zapisy dyrektywy 2008/9/WE z 12 lutego 2008.

Rynek usług dla transportu już dawno wyspecjalizował się w tego rodzaju obsłudze firm transportowych. Zwrot taki dokonywany jest zarówno za pośrednictwem wyspecjalizowanych podmiotów jak również dostawców kart paliwowych czy urządzeń autostradowych. Prowizje jednak z tego tytułu nadal są znaczącym kosztem dla przedsiębiorstwa.

Odzyskiwanie VAT UE
Odzyskiwanie VAT UE

A przecież VAT z niektórych Państw można spokojnie odzyskać własnymi siłami. Oczywiście jak w życiu, nie można wszystkie włożyć do jednego worka, ale w niektórych Państwach odzyskanie VAT-u jest na prawdę mało skomplikowane.

W takich przypadkach oczywiście dobrze jest znać język, lub mieć kogoś kto go zna. Pamiętać trzeba, że czasem obca instytucja do nas napiszę w celu przesłania wyjaśnienia lub dosłania jakiś dokumentów. W takich przypadkach warto po pierwsze nie przegapić takiego maila, a po drugie odpisać w języku w którym zostaliśmy poproszeni o wyjaśnienia.

Profil działalności firmy jest również istotną sprawą

Dużo zależy od tego jaki profil działalności transportowej prowadzimy, za jakie aktywności staramy się o zwrot VAT-u oraz z jakiego Państwa UE. Generalne zasady są jednolite dla wszystkich ale bardzo często forma i sposób komunikacji oraz oczekiwanie na zwrot już nie jest ogólna. W takich przypadkach zależy od konkretnych wytycznych danego Państwa. Dlatego też do każdego przypadku należy podejść indywidualnie i zastanowić się, poczytać, porozmawiać z doradcą czy jesteśmy w stanie z małą pomocą na początku sami ten VAT odzyskiwać.

Odzyskiwanie VAT UEW większości przypadku tak właśnie jest, a jeśli firma ma duże obroty za granicą z tytułu np. zakupu paliwa, czy opłat drogowych to może się okazać, że działania własne i odzyskiwanie VAT-u choćby tylko z niektórych Państw przyniesie bardzo duże oszczędności. W związku z tym, że firmy zajmujące się zawodowo odzyskiwaniem VAT-u przeważnie biorą od 4% do 10% w zależności od liczby dokumentów i innych czynników wpływających na ten zwrot to można szybko policzyć ile pieniędzy mogło by zostać w Państwa kieszeni.

Warto się nad tym zastanowić zwłaszcza w erze informatyzacji gdzie wszystko załatwiamy poprzez maila i systemy dostępowe jak np. formularze na stronach www.

W związku z VAT-e nie zapomnij zapoznać się również z artykułem Uszczelnienia VAT-u 2020.

Rozliczanie Czasu Pracy
Rozliczanie Czasu Pracy
image-slider-with-thumbnail3.jpeg
image-slider-with-thumbnail4.jpeg
zapraszamy do naszego
Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Transportu Drogowego

"OSPTD Transportowcy PL"

gdzie posiadamy wiele udogodnień i rozwiązań
dla firm transportowych
image-slider-with-thumbnail5.jpeg
Jako
OSPTD Transportowcy PL

jesteśmy również na Facebook'u
image-slider-with-thumbnail2.jpeg
image-slider-with-thumbnail3.jpeg
image-slider-with-thumbnail4.jpeg
image-slider-with-thumbnail5.jpeg
image-slider-with-thumbnail6.jpeg
previous arrow
next arrow
Legaltruck logo

Kancelaria Transportowa

NIP: 993-067-24-48

KRS: 0000788451

Kontakt

kancelaria@kt-legaltruck.pl
tel.: +48 534 455 155

Ważne linki