W oczekiwaniu na kursy reedukacyjne dla kierowców- stanowisko wiceministra Rafała Webera - Kancelaria Transportowa LegalTruck

W oczekiwaniu na kursy reedukacyjne dla kierowców- stanowisko wiceministra Rafała Webera

Kursy reedukacyjne dla kierowców są szczególnie istotne dla tych prowadzących pojazdy, którzy uzbierali na swoim koncie sporą liczbę punktów karnych. Taki dodatkowy kurs pozwalał oddalić widmo utraty prawa jazdy z powodu przekroczenia limitu punktów, który wynosi 24. Jednak wraz ze zmianą taryfikatora mandatów kursy reedukacyjne zostały zawieszone. Niedawno o powrót kursów reedukacyjnych dziennikarze zapytali wiceministra infrastruktury Rafała Webera. Co odpowiedział i kiedy można spodziewać się powrotu kursów reedukacyjnych?

Kursy reedukacyjne dla kierowców- czym były i dlaczego zniknęły?

Kursy reedukacyjne znane były kierowcom od 2011 roku kiedy to zostały wprowadzone. Dzięki nim w ciągu 3-dniowego szkolenia obejmującego 28 godzin, kierowcy mogli zmniejszyć liczbę posiadanych przez siebie punktów karnych o 6. Możliwość skorzystania z kursu była dostępna dla każdego kierowcy raz na pół roku. Taka procedura znacząco oddalała groźbę utraty prawa jazdy, z powodu przekroczenia limitu 24 punktów. A co za tym idzie, kursy ograniczały też konieczność ponownego zdawania egzaminu teoretycznego i praktycznego. Jednak wprowadzenie nowych przepisów o ruchu drogowym a także zmiana taryfikatora czasowo zniosła dostępność kursów. Jak zaznaczył wiceminister Weber, rząd nie ma w planach likwidacji kursów reedukacyjnych a jedynie oczekuje na dostosowanie systemu CEPiK do wymogów technologicznych realizowania kursów.

Kiedy powrócą kursy reedukacyjne dla kierowców?

Wiceminister Weber zaznacza, że restort chciałby powrotu kursów reedukacyjnych dla kierowców. Zapytany o jego koszt, czyli dotychczasowe 500 zł, nie określił jasno czy wartość ta pozostanie na starym poziomie czy zostanie zmieniona. Uznał, że jest to kwestia, która powinna zostać poddana szerszej dyskusji. Nie ma więc pewności co do opłat za zmniejszenie ilości punktów karnych na swoim koncie. Kiedy jednak kursy powrócą i zostaną ponownie udostępnione kierowcom? Tutaj pałeczka pozostaje po stronie ministra właściwego do spraw informatyzacji. Ministerstwo infrastruktury oczekuje jedynie na komunikat ministerstwa do spraw informatyzacji o gotowość systemu CEPiK do tego, aby kursy reedukacyjne ponownie realizować. Wiceminister Weber wykluczył niemal jednoznacznie aby miało to nastąpić jeszcze w 2023 roku.

Co w takim razie pozostaje kierowcom? W tym roku po przekroczeniu 24 punktów prawo jazdy zostaje zawieszone a w celu jego odzyskania niezbędne jest ponowne zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Po zdaniu egzaminu uprawnienia do kierowania pojazdami zostają utrzymane. Taka ścieżka postępowania według prognoz ministerstwa ma obowiązywać jeszcze przez cały najbliższy rok.

 

Rozliczanie Czasu Pracy
Rozliczanie Czasu Pracy
image-slider-with-thumbnail3.jpeg
image-slider-with-thumbnail4.jpeg
zapraszamy do naszego
Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Transportu Drogowego

"OSPTD Transportowcy PL"

gdzie posiadamy wiele udogodnień i rozwiązań
dla firm transportowych
image-slider-with-thumbnail5.jpeg
Jako
OSPTD Transportowcy PL

jesteśmy również na Facebook'u
image-slider-with-thumbnail2.jpeg
image-slider-with-thumbnail3.jpeg
image-slider-with-thumbnail4.jpeg
image-slider-with-thumbnail5.jpeg
image-slider-with-thumbnail6.jpeg
previous arrow
next arrow
Legaltruck logo

Kancelaria Transportowa

NIP: 993-067-24-48

KRS: 0000788451

Kontakt

kancelaria@kt-legaltruck.pl
tel.: +48 534 455 155

Ważne linki