Osobom nie związanym z branżą transportową może się wydawać, że prowadzenie firmy transportowej nie jest trudnym zadaniem i ogranicza się głównie do planowania i zlecania przewozu towarów. Jednak sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Świadomość ogromu prac mają przede wszystkim właściciele firm transportowych. Należy dbać o interesy firmy z perspektywy przepisów związanych z prowadzeniem własnej działalności. Dodatkowo trzeba pozostawać na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami prawa transportowego oraz norm unijnych i międzynarodowych. Wszystkie te dodatkowe obowiązki i odpowiedzialność sprawiają, że prowadząc firmę transportową warto skorzystać z usług dodatkowych, które ułatwią prowadzenie działalności. Pomocne okazują się więc kancelarie prawne i inne podmioty świadczące pomoc firmom transportowym.
Outsourcing zadań w firmie transportowej
Usługi dodatkowe dla firm transportowych mogą obejmować bardzo szeroki zakres i wachlarz różnych czynności. Zlecenie ich podmiotom zewnętrznym specjalizującym się w konkretnych zadaniach pozwala nie tylko zyskać spokój, że zadania zostaną wykonane terminowo i zgodnie z przepisami ale również pozwalają przedsiębiorcy skupić się na głównych zadaniach firmy będących głównym źródłem dochodu, jak pozyskiwanie nowych klientów czy dbanie o relacje z dotychczasowymi kontrahentami. Takie przeniesienie zadań poza firmę nazywamy outsourcingiem. Zjawisko to we współczesnej gospodarce jest niebywale popularne i chętnie korzystają z niego zarówno małe firmy jak i duże podmioty.
Kancelarie prawne dla firm transportowych
Kancelarie prawne dysponują wiedzą i zapleczem, które umożliwi firmom transportowym dużo wygodniejsze prowadzenie działalności w zgodzie z obowiązującymi przepisami i normami, zarówno krajowymi jak i unijnymi czy międzynarodowymi. Tego typu współpraca pomiędzy firmami transportowymi i prawnikami jest obecnie bardzo powszechna. W końcu trudno jest być specjalistą w każdej dziedzinie. Współdziałanie tych dwóch podmiotów z reguły odbywa się na dwa sposoby. Jeden z nich zakłada utworzenie w przedsiębiorstwie wewnętrznego działu prawnego. Drugi natomiast obejmuje współpracę z prawnikiem z zewnątrz jako odrębną usługę. W drugim przypadku należy pamiętać, że współpraca nie musi ograniczać się jedynie do pomocy w nagłych przypadkach i przy niespodziewanych problemach. Z powodzeniem kooperacja tego typu może mieć charakter stały i obejmować stałą obsługę prawną. W ramach takiej współpracy zadania realizowane przez kancelarię prawną nie muszą odbiegać jakością i zakresem usług świadczonych przez wewnętrzny dział prawny firmy transportowej. Kwestią decydującą powinno pozostawać rozważenie, które rozwiązanie będzie bardziej opłacalne finansowo dla firmy transportowej. Kancelaria Transportowa LegaTruck realizuje usługi na rzecz firm transportowych w pełnym zakresie. Warto więc skorzystać z tej oferty.
Usługi prawne dla dużych firm- czy to się opłaca?
Mogłoby się wydawać, że współpraca z kancelarią prawniczą będzie opłacalna wyłącznie dla małych firm transportowych. Nic bardziej mylnego. Duże przedsiębiorstwa również mogą sporo zyskać na tego typu zlecaniu usług i rezygnacji z własnego działu prawnego.
Jedną z najważniejszych zalet korzystania z usług wyspecjalizowanych kancelarii prawniczych jest stały dostęp do najświeższej i najbardziej rzetelnej wiedzy z dziedziny prawa transportowego a także gwarancja pomocy nie tylko w nagłych i pilnych przypadkach, ale również w codziennych sprawach i czynnościach związanych z działalnością, prowadzeniem i zarządzaniem firmą transportową. Zakres usług może być nieco różny w zależności od kancelarii, z którą firma zdecyduje się nawiązać współpracę. Jako usługi dodatkowe może pojawić się np. cykliczny alert prawny lub newsletter, który będzie gromadził najważniejsze zmiany w przepisach czy udział w szkoleniach lub webinarach tematycznych. Do podstawowego zakresu usług można zaliczyć audyty o różnym zakresie zlecane przez firmę przewozową, pomoc w sporządzaniu i opiniowaniu umów transportowych, pomoc w pozasądowym rozwiązywaniu sporów, reprezentację sądową czy windykację należności od kontrahentów niewywiązujących się z umów. Dokładny zakres usług można oczywiście negocjować bezpośrednio przy podpisywaniu umowy o współpracy firmy transportowej z kancelarią lub w dowolnym innym momencie. Istotne jest także, że decyzję o podjęciu współpracy z kancelarią prawniczą można podjąć nie tylko przy otwieraniu firmy przewozowej czy na początku jej drogi ale w każdej chwili, niezależnie od tego czy przedsiębiorstwo działa na rynku 1 rok, 5 lat czy 20 lat.
Co jednak z małymi firmami transportowymi? Czy dla nich podobna współpraca będzie równie opłacalna? Jak najbardziej. Małym przedsiębiorstwom przewozowym nie opłaca się tworzenie oddzielnej komórki działu prawnego ze względu na wysokie koszty jego utrzymania. Jednak prowadzący działalność nie powinni zupełnie odcinać się od pomocy prawnej. Dlatego współpraca z zewnętrzną kancelarią jest najbardziej korzystna z wielu względów. Zarówno finansowych jak i z uwagi na wygodę i bezpieczeństwo prawne, które zapewnia.
Polecamy więc nawiązanie współpracy z Kancelarią Transportową LegalTruck niezależnie od wielkości firmy i jej potrzeb z zakresu doradztwo prawnego. Działamy na rynku doradztwa prawnego i w obrębie prawa transportowego już od wielu lat i możemy poszczycić się dużym doświadczeniem, znajomością realiów i pełnym profesjonalizmem.
Delegowanie zadań związanych z księgowością i rachunkowością
Prowadzenie księgowości i rachunkowości to zadania, które wymagają systematyczności, a z którymi wiele firm najczęściej ma najwięcej problemów. Wiele przedsiębiorstw zatrudnia samodzielną księgową oraz kadrową. Jednak podobnie jak w przypadku działów prawnych, usługi specjalistów na wyłączność są dosyć kosztowne. Dlatego również w tym przypadku znalezienie zewnętrznej firmy, która będzie prowadziła księgowość i rachunkowość, może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Rodzaj prowadzonej księgowości, pełnej lub uproszczonej, uzależniony jest od wybranej formy prawnej i uzyskiwanych przychodów.
Firmy księgowe i rachunkowe oferują szeroki wachlarz usług dla firm transportowych i przewozowych. Zaliczają się do nich takie działania jak sporządzanie sprawozdań finansowych, prowadzenie dokumentów księgowych i ewidencji, naliczanie listy płac, przygotowywanie deklaracji podatkowych, występowanie o zwrot VAT z UE, kontakt z organami takimi jak US i ZUS, czy opracowywanie polityki rachunkowości.
Poszukując firmy prowadzącej księgowość i rachunkowość warto nawiązywać współpracę wyłącznie z doświadczonymi podmiotami o odpowiedniej wiedzy. Dzięki temu przedsiębiorstwo transportowe będzie mogło korzystać z najbardziej aktualnej i fachowej wiedzy oraz najnowszych regulacji prawnych. Dużym atutem podmiotu zajmującego się księgowością i rachunkowością jest doświadczenie w sprawach ściśle związanych z transportem i przewozami ze względu na wyjątkową specyfikę tej branży.
Ewidencjonowanie czasu pracy kierowców
Ewidencjonowanie czasu pracy kierowców jest jedną z najważniejszych kwestii jakie w firmie przewozowej muszą być wykonywane na bieżąco. Choć najczęściej odbywa się to w wewnętrznych strukturach firmy w ramach kadr to jednak nie każde przedsiębiorstwo dysponuje personelem, który mógłby wziąć na siebie obowiązki związane z ewidencjonowaniem czasu pracy kierowców. Dlatego też usługi związane z kompleksową obsługą ewidencjonowania czasu pracy kierowców można zlecić firmie zewnętrznej w ramach prowadzenia usług dodatkowych.
Prowadzenie ewidencji czasu pracy dla każdego z kierowców jest obowiązkiem pracodawcy prowadzącego firmę przewozową. Ewidencjonowanie czasu pracy jest niezbędne do ustalenia i naliczenia wynagrodzenia kierowców oraz innych przysługujących im świadczeń. W przypadku zawodowych kierowców należy pamiętać, że w zatrudnieniu podlegają oni nie tylko Kodeksowi pracy ale również odrębnej ustawie o czasie pracy kierowców. Przepisy te dokładnie regulują długość przerw i maksymalny możliwy czas pracy kierowcy. Wszystkie te elementy należy uwzględnić w ewidencjonowaniu i rozliczaniu czasu pracy kierowców. Dlatego zlecając te zadania poza struktury firmy trzeba upewnić się, że osoby odpowiedzialne za to zadanie są zaznajomione ze wszystkimi przepisami z tego zakresu.
Pomoc dla firm transportowych w zakresie usług telematycznych
Wiele branż i zawodów w ostatnich latach przeszła spore przeobrażenia związane z automatyzacją, cyfryzacją i komputeryzacją wielu zadań oraz czynności. Branża transportowa nie jest w tej kwestii wyjątkiem i najlepiej zdają sobie z tego sprawę przedsiębiorcy działający w sektorze przewozowym od wielu lat. Wspomniana cyfryzacja dotyczy nie tylko samych pojazdów czy kontrolowania posiadanej floty ale również systemów wykorzystywanych do zarządzania firmami przewozowymi i zachodzącymi w nich procesami. Za wszystkie te działania odpowiedzialna jest nowoczesna telematyka. Aby mogła działać prawidłowo powinna zostać odpowiednio wykonana, skalibrowana a także zarządzana. Nowoczesne systemy umożliwiają redukcję kosztów, np. zakupu paliwa, zwiększenie bezpieczeństwa samochodów, ładunków i samych kierowców, lepsze planowanie tras przejazdu a także dostęp do bieżących danych i możliwość ich regularnego analizowania. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wszystkich tych zadań i procesów profesjonalnym firmom specjalizujących się w dostarczaniu usług telematycznych przedsiębiorstwom transportowym.
Obsługa dokumentacji leasingowej i ubezpieczeniowej
Nieodzownym elementem każdej firmy transportowej jest jej flota. Prowadzenie działalności nie byłoby możliwe bez odpowiednich narzędzi a w przypadku firm przewozowych narzędziami tymi są pojazdy ciężarowe lub lżejsze busy, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Lwia część pojazdów zostaje zakupiona w ramach leasingu z powodu ich wysokich cen, które powodują, że kupno specjalistycznego taboru za gotówkę jest mało możliwe w przypadku większości firm. Niektóre przedsiębiorstwa decydują się także na wynajem długoterminowy swoich pojazdów zamiast ich zakupu. Niemniej jednak kluczowe może okazać się znalezienie zaufanego leasingodawcy, który będzie finansował wyposażenie firmy przewozowej w flotę samochodową.
Drugą kwestią nierozerwalnie związaną z samochodami jest ich ubezpieczenie. Niektóre elementy ubezpieczenia są obowiązkowe, lecz w przypadku tak kosztownych pojazdów bardzo często dochodzi również konieczność wykupu pakietów dodatkowych. W branży transportowej zupełnym standardem są również polisy AC, Assistance, NNW, a dodatkowo również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika i spedytora. Tutaj warto poszukać agenta ubezpieczeniowego, który pomoże wybrać najlepszą ofertę.
Wsparcie kancelarii Legal Truck dla firm transportowych
Kancelaria transportowa Legal Truck od wielu lat działa na rynku doradztwa prawnego i specjalizuje się w szeroko pojętej obsłudze firm transportowych i przewozowych. Doświadczenie jest naszą mocną stroną, jednak równie ważny jest stały kontakt z branżą transportową, który sprawia, że jesteśmy stale na bieżąco z nieustannie zmieniającymi się przepisami i regulacjami prawnymi.
W naszej kancelarii pracują liczni prawnicy a każdy z nich jest ekspertem w swojej dziedzinie. Sprawia to, że możemy służyć naszym klientom fachowym i profesjonalnym doradztwem doradztwem w bardzo szerokim zakresie. Oferujemy zarówno obsługę prawną jak i usługi związane z transportem ciężkim krajowym jak i międzynarodowym. Zachęcamy więc do zapoznania się z ofertą naszej kancelarii i nawiązania współpracy.