Tarcza antykryzysowa 3.0 to tak naprawdę kontynuacja 2.0 z uwzględnieniem poprawek, które rząd widocznie przeoczył w głosowaniach nad tarczą 2.0.
Jednym z ważnych elementów owej tarczy było wykreślenie z ustawy przepisów dotyczących Karty Nauczyciela. Izba przyjęła poprawkę zgłoszoną przez KO i Lewicę, która wykreśla z ustawy przepisy dot. Karty Nauczyciela. Poprawka ta mówi o tym, iż Minister edukacji nie będzie mógł wyłączyć stosowania niektórych przepisów Karty Nauczyciela, dotyczących awansu zawodowego nauczycieli i ich urlopu wypoczynkowego.
W związku z epidemią COVID-19 zajęcia stacjonarne w publicznych i niepublicznych szkołach i przedszkolach zostały zawieszone do 24 maja. Od 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość. Przesunięto terminy egzaminów zewnętrznych: ósmoklasisty i egzaminu maturalnego.
Tarcza 3.0 to również zwolnienie ze składek ZUS za kwiecień i maj, oraz rozszerzenie listy podmiotów które będą mogły się ubiegać o te zwolnienia. Emeryci dostaną korzystniejszą rewaloryzacje w przypadku złożenia wniosku w czerwcu 2020.
Zmiany jakie weszły w tarczy 3.0 możemy wypisać w kilku punktach:
1. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Wydłużono możliwość pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 14 czerwca 2020. Będzie on przyznawany na dotychczasowych zasadach. W związku z otwarciem żłobków i przedszkoli dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać również w przypadku braku możliwości zapewnienia opieki przez placówki lub decyzji rodzica ze względu na czasowe ograniczenie funkcjonowania tych placówek, gdy taka opieka nie jest możliwa oraz gdy rodzic podejmie decyzję o osobistym sprawowaniu opieki.
2. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego
Podwyższone zostało kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego do kwoty 900 zł miesięcznie na osobę w rodzinie.
3. Nowy instrument finansowany z FGŚP
Rozszerzona tarcza antykryzysowa wprowadza nowy instrument finansowany ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Uprawnione osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną lub osoby fizyczne, którym przysługuje tytuł prawny do zabytku o statusie pomnika historii lub zabytku wpisanego na listę dziedzictwa światowego, mogą uzyskać dofinansowanie do 80% wynagrodzenia pracownika. Nie może to być jednak więcej niż 100% kwoty minimalnego wynagrodzenia wraz z pokryciem składek na ubezpieczenia społeczne.
4. Świadczenie postojowe
Osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą świadczenie postojowe będzie przysługiwać, jeżeli rozpoczęła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 roku.
5. Zwolnienie ze składek
Ustawa wprowadza możliwość zwolnienia ze składek za kwiecień i maj br. dla osób prowadzących działalność gospodarczą opłacających składki na własne ubezpieczenie. Będzie ono przysługiwało jeżeli przychód był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r., ale dochód z tej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek o zwolnienie z opłacania składek nie był wyższy niż 7000 zł. Zwolnienie przysługuje za kwiecień i maj.
6. Pożyczka dla mikro-przedsiębiorców
Tarcza 3.0 wprowadza zmianę w zasadach udzielania pożyczki dla mikro-przedsiębiorcy na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Zmienia się data, przed którą mikro-przedsiębiorca ubiegający się o pożyczkę powinien prowadzić działalność gospodarczą, do tej pory był to 1 marca 2020 r., a po zmianie będzie 1 kwietnia 2020 r.
7. Wsparcie dla byłych zakładów pracy chronionej
wprowadzone przepisy czasowo (w okresie stanu epidemii i dwa miesiące po jego zakończeniu) zmniejszają wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych z 25% do 18% u tych pracodawców, którzy nadal posiadają zakładowy fundusz rehabilitacji. W ten sposób pracodawcy zachowują środki z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych i mogą je wydatkować m.in. na pomoc niepełnosprawnym pracownikom.
8. Emerytury czerwcowe
Na koniec to o czym już wspomniałem, czyli umożliwiono wprowadzenie zasad ustalania wysokości emerytury w czerwcu 2020 r., w taki sam sposób, jak przy ustalaniu wysokości emerytury w maju 2020 r., jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego.