Naliczanie stażu pracy według nowych zasad - Kancelaria Transportowa LegalTruck

Nowe zasady wyliczania stażu pracy- czy czeka nas rewolucja?

Od momentu zmiany władzy w naszym kraju wiele resortów nie próżnuje i na nowo organizuje nam rzeczywistość. Śmiało można powiedzieć, że jednym z najbardziej płodnych ministerstw jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Niedawno ogłoszono, że resort ten pracuje nad dużą nowelizacją Kodeksu pracy. Zgodnie z nią znaczące zmiany mają objąć zasady obliczania stażu pracy. Jak, po nowemu, będzie wyglądało wyliczanie stażu pracy? Przybliżamy plany Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

naliczanie stażu pracy-nowe zasadyZmiany w Kodeksie pracy- na czym będą polegały?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, nowelizacja Kodeksu pracy a wraz z nią nowe zasady obliczania stażu pracy, mają zacząć obowiązywać już na początku 2026 roku. Specjaliści już mówią, że zmienione przepisy zwiększą uprawnienia pracowników, a tym samym będą stanowiły obciążenie dla pracodawców. Na czym jednak dokładnie będą polegały zmiany?

Zgodnie z propozycją MPiPS do stażu pracy będzie zaliczany nie tylko stosunek pracy, czyli powszechnie znana umowa o pracę. Według nowych zasad do stażu pracy ma zostać wliczony również okres wykonywania umowy zlecenia, umowy o świadczeniu usług, umowy agencyjnej oraz okres pozostawania osobą współpracującą. To jednak nie wszystko. Ministerstwo planuje dodać do katalogu również okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz okresy współpracy z osobą prowadzącą taką działalność. Nie zostaje pominięty również okres zawieszenia działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Okres zatrudnienia na nowych zasadach- potwierdzenie stażu pracy

Wraz z wprowadzeniem nowych regulacji ustawodawca szczegółowo określił sposób potwierdzania okresów zatrudnienia, które wliczamy do stażu pracy. Sposób ten różni się w zależności od rodzaju zatrudnienia czy formy świadczenia pracy.

Okres prowadzenia działalności gospodarczej ma być potwierdzany dzięki zaświadczeniu wydawanemu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W zaświadczeniu ma być zawarta informacja o opłacaniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe lub wypadkowe. Ma być to więc podstawa do naliczenia stażu pracy. 

Aby dodać do swojego stażu pracy okresy wykonywania umów cywilnoprawnych, zgodnie z nowymi przepisami, należy również dostarczyć zaświadczenie ZUS o podleganiu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

Uwzględniono również sytuacje, w której osoba fizyczna nie podlegała ubezpieczeniom, jednak prowadziła działalność gospodarczą. W razie takiej ewentualności potwierdzenie będzie stanowiło zaświadczenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o podleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

naliczanie stażu pracy-od kiedy nowe zasadyNowe zasady naliczania stażu pracy- pracownicy mogą wiele zyskać

Nie pierwszy raz gdy przepisy są zmieniane aby nadać więcej uprawnień pracownikom, przez co obciążają pracodawców. Specjaliści już ostrzegają, że tak samo będzie i tym razem. W jaki sposób? Nowe naliczanie stażu pracy w przypadku wielu pracowników może znacząco wpłynąć na zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego. To jednak nie wszystko co może się zmienić wraz ze zmianą zasad naliczania stażu pracy. Gwałtowne zwiększenie stażu pracy za sprawą nowych zasad może wpłynąć także na odprawy, emerytury, nagrody jubileuszowe, dodatek stażowy, a także wydłużenie okresu wypowiedzenia.

Eksperci Pracodawców RP przypominają „Wymiar urlopu wypoczynkowego zwiększy się w przypadku wielu pracowników o 6 dni rocznie, ponieważ w przypadku stażu pracy wynoszącego co najmniej 10 lat wymiar urlopu wypoczynkowego zwiększa się z 20 do 26 dni. Pracodawcy będą musieli także ponosić większe koszty odpraw” .

Zmiany w Kodeksie pracy pierwotnie miały wejść w życie już w 2025 roku. Jednak w toku prac zdecydowano o przesunięciu daty początkowej na 2026 rok.

 

Rozliczanie Czasu Pracy
Rozliczanie Czasu Pracy
image-slider-with-thumbnail3.jpeg
image-slider-with-thumbnail4.jpeg
zapraszamy do naszego
Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Transportu Drogowego

"OSPTD Transportowcy PL"

gdzie posiadamy wiele udogodnień i rozwiązań
dla firm transportowych
image-slider-with-thumbnail5.jpeg
Jako
OSPTD Transportowcy PL

jesteśmy również na Facebook'u
image-slider-with-thumbnail2.jpeg
image-slider-with-thumbnail3.jpeg
image-slider-with-thumbnail4.jpeg
image-slider-with-thumbnail5.jpeg
image-slider-with-thumbnail6.jpeg
previous arrow
next arrow
Legaltruck logo

Kancelaria Transportowa

NIP: 993-067-24-48

KRS: 0000788451

Kontakt

kancelaria@kt-legaltruck.pl
tel.: +48 534 455 155

Ważne linki