Normy emisji spalin Euro 7 zastąpią Euro 6 - Kancelaria Transportowa LegalTruck

Nowe regulacje w zakresie norm emisji spalin- kiedy Euro 7 zastąpi Euro 6?

Unia Europejska od dłuższego czasu kładzie spory nacisk na stopniowe śrubowanie norm emisji spalin. Dotyczy to w szczególności pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 ton. Jednak kolejne regulacje nie omijają również lżejszych samochodów. Świadczą o tym kolejne normy emisji spalin Euro. Decyzje te motywowane są chęcią dbałości o środowisko i koniecznością zmniejszenia emisji spalin a przez to również dwutlenku węgla. W tym miesiącu przegłosowano kolejne zmiany w tym zakresie.

Czy nowe normy emisji spalin Euro 7 wejdą w życie?

Nie ma już absolutnie żadnego pola do spekulacji na temat tego czy normy emisji spalin Euro 7 zostaną wprowadzone. Zapadła ostateczna decyzja. 12 kwietnia stosowne regulacje zostały zaakceptowane przez ministrów wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Niezbędne jest jedynie opatrzenie rozporządzenia podpisami a następnie oficjalna publikacja w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

normy emisji spalin Euro 7 od 2030 rokuOd kiedy będą obowiązywać nowe normy emisji spalin Euro 7?

Zgodnie z zasadą nowe rozporządzenie wejdzie w życie po 20 dniach od oficjalnej publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Jednak w przypadku nowych, zmienionych norm emisji spalin uwzględniono kilkuletnie okresy przygotowawcze. Dzięki nim samochody ciężarowe o DMC powyżej 3,5 tony będą miały czas aby dostosować się do normy euro 7 aż do 1 lipca 2031 roku. Jednak rok wcześniej, już w 2030 roku, wymóg  Euro 7 obejmie lżejsze pojazdy o DMC poniżej 3,5 tony, czyli samochody osobowe i dostawcze.

Czym są normy emisji spalin Euro?

Tak zwana norma Euro jest to europejski standard emisji spalin. Normy emisji spalin Euro  obowiązują w nowych pojazdach sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Poszczególne normy Euro uwzględniają wydzielanie przez pojazdy takich substancji jak tlenki azotu (NOx), węglowodory (HC), tlenki węgla (CO) i cząstki stałe (PM). Im wyższy numer normy Euro tym  mniejszy wpływ eksploatacji pojazdu na zanieczyszczenie powietrza.

Co oznacza dla kierowców wprowadzenie nowej normy emisji spalin Euro?

W praktyce norma Euro 7 wymusi od producentów samochodów przeprowadzanie bardziej rygorystycznych testów czystości. Dotyczy to nie tylko badań prowadzonych w laboratoriach ale przede wszystkim na drogach. Co to oznacza dla kierowców? Działania te zaowocują wprowadzeniem wydajniejszych a tym samym bardziej skomplikowanych, systemów oczyszczania. Euro 7 to już nie tylko wytyczne dotyczące samych spalin ale również limity pylenia z hamulców i ogumienia. Stanowi to zupełnie nowe wymagania, które bez wątpienia wpłyną na ceny na rynku części zamiennych.

Nowa norma emisji Euro 7 obejmie nie tylko samochody spalinowe. regulacji poddane zostaną także akumulatory w pojazdach elektrycznych. Euro 7 określa minimalną odporność na zużycie baterii, w odniesieniu do wieku oraz przebiegu samochodu. 

normy emisji spalin Euro 7 a emisja CO2Jak wprowadzenie nowej emisji spalin wpłynie na dotychczasowe ciężarówki Euro 6? Można oczekiwać, że spadną one do droższej kategorii w cennikach opłat drogowych. To z kolei pociągnie za sobą wzrost cen za przewozy drogowe. W najgorszym wypadku niektórzy zleceniodawcy mogą dążyć do całkowitej rezygnacji z firm bazujących na taborze Euro 6. Tak czy inaczej dla przewoźników, wprowadzenie nowej normy emisji spalin, będzie oznaczało kolejne koszty.

Co jeszcze nowego szykuje Unia Europejska dla kierowców?

Niestety okazuje się, że wprowadzenie kolejnej normy emisji spalin Euro to tylko jeden z dwóch wymagań jakie w krótkim czasie zostanie postawione przed naszymi samochodami. Równolegle z pracami nad normą emisji Euro prowadzono także prace nad normami CO2. Druga z nich miałaby określać limit ilości emitowanych spalin. W przeciwieństwie do normy Euro która regulowała ich jakość. Ten projekt jest jeszcze na etapie zdobywania akceptacji. Pozostaje więc czekać na informacje o ostatecznym kształcie rozporządzenia.

 

Rozliczanie Czasu Pracy
Rozliczanie Czasu Pracy
image-slider-with-thumbnail3.jpeg
image-slider-with-thumbnail4.jpeg
zapraszamy do naszego
Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Transportu Drogowego

"OSPTD Transportowcy PL"

gdzie posiadamy wiele udogodnień i rozwiązań
dla firm transportowych
image-slider-with-thumbnail5.jpeg
Jako
OSPTD Transportowcy PL

jesteśmy również na Facebook'u
image-slider-with-thumbnail2.jpeg
image-slider-with-thumbnail3.jpeg
image-slider-with-thumbnail4.jpeg
image-slider-with-thumbnail5.jpeg
image-slider-with-thumbnail6.jpeg
previous arrow
next arrow
Legaltruck logo

Kancelaria Transportowa

NIP: 993-067-24-48

KRS: 0000788451

Kontakt

kancelaria@kt-legaltruck.pl
tel.: +48 534 455 155

Ważne linki